Stillingen - Dagliga 1 A |
Hold |
Kampe |
For |
Imod |
Point |
KØK B |
10 |
108 |
52 |
19 |
Rødding C |
10 |
84 |
76 |
11 |
Rødding A |
10 |
87 |
73 |
9 |
Agrarerne A |
10 |
68 |
92 |
7 |
Christiansfeld A |
10 |
52 |
108 |
7 |
SIS A |
10 |
81 |
79 |
7 |
|
|
|
|
|
Indbyrdes stilling |
Hold |
Kampe |
For |
Imod |
Point |
Agrarerne A |
4 |
35 |
29 |
5 |
Christiansfeld A |
4 |
26 |
38 |
4 |
SIS A |
4 |
35 |
29 |
3 |
Sydjylland/Fyn - Dagliga 1A
KØK B vandt helt suverænt. Faktisk satte de kun 1 point til undervejs.
Rødding C snuppede 2. pladsen og skal med til slutspillet.
Rødding A havde sit på det tørre, men måtte alligevel skæve nervøst nedad, hvor
der var hele 3 hold der stod lige.
Agrarerne A fik et udebanepoint mod SIS A, hvilket reddede deres liv i Dagliga
1, for dermed var de indbyrdes bedst af de 3 hold. Altså må Christiansfeld A og
SIS A en lille smuttur ned i Dagliga 2.
Slutspil
Semifinale 1: Rødding D - KØK B
9-7
Semifinale 2: Rødding C - Skydebjerg A 9-7
Finale: Rødding C -
Rødding D 14-2
3./4. plads KØK B - Skydebjerg A 11-5
Nedrykkere: SIS A, Christiansfeld A & B, Rødding B.
I den ene semifinale mellem KØK B og Rødding D, var det KØK der
kom bedst fra start, da de vandt mix'erme med 3-1.
Doublerne gik til hver sin side, og det gjorde damesinglerne også, KØK førte
fremdeles.
Men så kom herresinglerne, og her var de regerende dagligamestre bedst, så de
vandt med 9-7.
I den anden semifinale mødtes Rødding C og sidste års nr. 2 fra
Skydebjerg, og Skydebjerg kom bedst fra start med en 3-1 føring. Doublerne gav
en sejr til hver side, men Rødding C vandt begge damesingler ganske klart.
Herresinglerne endte med en sejr til hver side, så Rødding C's sejr blev på 9-7.
I kampen om 3. pladsen kom Skydebjerg godt fra start og førte
først 3-1 og derefter 5-3, men i singlerne strammede KØK B's mandskab et eller
andet, og det blev til lutter sejre, så det faktisk endte med 11-5 til KØK B
over Skydebjerg A.
I finalen mødtes så Rødding C og Rødding D. Det er jo så meget
et lokalopgør som sådan noget kan blive, og det plejer at blive meget tætte
opgør, men ikke dette.
Så skulle man tro at sidste års mestre ville barbere den ged, men sådan gik det
heller ikke.
Rødding C spillede Rødding D ud af banen og via 3-1, 7-1 og 11-1 endte kampen
14-2, så der var overhovedet ingen tvivl om hvem der var stærkest den dag, og
dermed er Rødding C dagliga 1 mestre.
Rødding C:
Anders og Iris Conradsen, Verner og Birthe Jessen, Gunna og Conrad Jørgensen.
Rødding D:
Preben W. Jepsen, Gunhild Lydiksen, Knud Nederby, Aase Jepsen, Jens Theede,
Kirsten Gotthartsen.
Fraværende: Oda Mathiesen, Børge Christensen.
KØK B:
Inger og Villy Christiansen, Grete og Kai Sørensen, Gudrun og Egon Skræddergaard.
Skydebjerg A:
Anne Lise Petersen, Edith og Bent Hansen, Harald Petersen.
Fraværende: Henning Sellebjerg, Tove Larsen, Jørgen Hansen.
Dagliga 1 A |
|
|
|
|
|
|
Dato |
Dag |
Kl. |
Hjemme |
Ude |
Bemærk |
11/5 |
tirsdag |
14:00 |
Agrarerne A |
KØK B |
7 - 9 |
12/5 |
onsdag |
10:00 |
Rødding C |
Christiansfeld A |
14 - 2 |
20/5 |
torsdag |
14:00 |
SIS A |
Rødding A |
11 - 5 |
21/5 |
fredag |
14:00 |
Rødding C |
Agrarerne A |
13 - 3 |
27/5 |
torsdag |
14:00 |
Christiansfeld A |
Rødding A |
8 - 8 |
27/5 |
torsdag |
14:00 |
SIS A |
KØK B |
7 - 9 |
31/5 |
mandag |
10:00 |
Christiansfeld A |
Agrarerne A |
10 - 6 |
2/6 |
onsdag |
14:00 |
Rødding C |
SIS A |
9 - 7 |
3/6 |
torsdag |
14:00 |
Rødding A |
KØK B |
7 - 9 |
8/6 |
tirsdag |
14:00 |
KØK B |
Christiansfeld A |
15 - 1 |
9/6 |
onsdag |
10:00 |
Rødding A |
Rødding C |
8 - 8 |
14/6 |
mandag |
15:00 |
Agrarerne A |
SIS A |
9 - 7 |
15/6 |
tirsdag |
14:00 |
KØK B |
Rødding C |
9 - 7 |
16/6 |
onsdag |
10:00 |
Agrarerne A |
Rødding A |
10 - 6 |
18/6 |
fredag |
14:00 |
Christiansfeld A |
SIS A |
9 - 7 |
Sommerferie |
3/8 |
tirsdag |
14:00 |
KØK B |
Agrarerne A |
13 - 3 |
4/8 |
onsdag |
10:00 |
Christiansfeld A |
Rødding C |
9 - 7 |
4/8 |
onsdag |
10:00 |
Rødding A |
SIS A |
9 - 7 |
10/8 |
tirsdag |
14:00 |
KØK B |
SIS A |
13 - 3 |
11/8 |
onsdag |
14:00 |
Agrarerne A |
Rødding C |
7 - 9 |
12/8 |
torsdag |
14:00 |
Rødding A |
Christiansfeld A |
16 - 0 |
18/8 |
onsdag |
10:00 |
Agrarerne A |
Christiansfeld A |
12 - 4 |
18/8 |
onsdag |
14:00 |
SIS A |
Rødding C |
11 - 5 |
19/8 |
torsdag |
14:00 |
KØK B |
Rødding A |
8 - 8 |
23/8 |
mandag |
14:00 |
Christiansfeld A |
KØK B |
6 - 10 |
25/8 |
onsdag |
14:00 |
SIS A |
Agrarerne A |
8 - 8 |
26/8 |
torsdag |
10:00 |
Rødding C |
Rødding A |
9 - 7 |
31/8 |
tirsdag |
14:00 |
Rødding C |
KØK B |
3 - 13 |
1/9 |
onsdag |
10:00 |
Rødding A |
Agrarerne A |
13 - 3 |
7/9 |
tirsdag |
14:00 |
SIS A |
Christiansfeld A |
13 - 3 |
Slutspil |
14/9 |
tirsdag |
12:30 |
KØK B |
Rødding D |
7 - 9 |
|
|
|
Skydebjerg A |
Rødding C |
7 - 9 |
|
|
14:30 |
Rødding C |
Rødding D |
14 - 2 |
|
|
|
KØK B |
Skydebjerg A |
11 - 5 |
|
|
|
|
|
|
Nr. 1 og 2 i slutspil om mesterskabet |
Nedrykkere: Nr. 5 og 6 |
Sidste spilledag: 11/9 |
Turneringsplan
i PDF-format.
PLC
26-02-11
|